Razlike med spoloma pri občutenju bolečine in njenem zdravljenju

Razlike med spoloma pri zaznavanju bolečine in odzivih na zdravljenje poudarjajo potrebo po prilagojenih pristopih k obvladovanju bolečine. Vključitev podatkov o spolu v klinične raziskave in razvoj smernic, prilagojenih spolnim razlikam, sta ključna koraka naprej. Piše izr. prof. dr. Lovro Žiberna, mag. farm., s Fakultete za farmacijo.

15. 4. 2025

Nova era v zdravljenju migrene

Paradigmo preventivnega zdravljenja migrene so najprej spremenila monoklonska protitelesa proti peptidu CGRP ali njegovemu receptorju, zdaj v ospredje stopajo še gepanti. Prim. prof. dr. Bojana Žvan, dr. med., spec. nevrologije, je spregovorila o predpisovanju novih zdravil v ambulanti družinske medicine, pričakovanih spremembah smernic in prihajajočih terapijah.

22. 12. 2024

Razlike med spoloma pri bolečini in njenem zdravljenju z analgetiki

Raziskave so pokazale, da spol pomembno vpliva na doživljanje bolečine, kar je posledica bioloških, psiholoških in družbenih dejavnikov. Razlike med spoloma pa se ne kažejo le pri občutljivosti na bolečino, temveč tudi pri farmakoloških odzivih na zdravila proti bolečinam in izidih zdravljenja. Piše izr. prof. dr. Lovro Žiberna, mag. farm., s Fakultete za farmacijo.

8. 12. 2024
HITRI TEST

Vpliv NSAR na prebavila skozi vprašanja

Kakšni izzivi se lahko pojavijo pri zdravljenju z nesteroidnimi antirevmatiki, ko gre za neželene učinke v gastrointestinalnem sistemu? Kakšni so ukrepi v praksi? Hitri test s primerom je pripravila Eva Mislej, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

8. 12. 2024

Indikacije za uporabo kanabinoidov v paliativi so zelo omejene

Kakšne so indikacije za uporabo kanabinoidov v paliativni oskrbi onkoloških bolnikov? Kdaj se lahko uporabljajo kot dodatna terapija? Odgovarja asist. dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., spec. internistične onkologije in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo z Onkološkega inštituta Ljubljana. Predstavljamo pa tudi rezultate slovenske analize o stališčih do uporabe konoplje za samozdravljenje pri bolnikih s pljučnim rakom.

28. 10. 2024

Nezadovoljen bolnik je recept za neadherenco

Jasna informacija in zaupanje sta bistvenega pomena za dobro adherenco bolnikov pri zdravljenju kronične bolečine z zdravili. Če bolnika pustite samega z zdravili, je veliko večja verjetnost, da bo opustil terapijo, poudarja Božena Jerković Parać, dr. med., spec. anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine iz SB Slovenj Gradec.

27. 10. 2024

Migrena postaja vse bolj obvladljiva

Po več kot 30 letih, odkar so v uporabi triptani, so zdaj pri nas na voljo tudi zdravila, ki zavirajo delovanje CGRP. Ta zdravila, poudarja asist. dr. Matija Zupan, dr. med., spec. nevrologije s KO za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo UKC Ljubljana, so razširila možnosti zdravljenja bolnikov z migreno.

22. 10. 2024
DIAGNOZA

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

22. 10. 2024
DIAGNOZA

Kaj je znanstveno dokazano o akupunkturi?

Raziskovalci se s številnimi študijami trudijo razložiti mehanizem delovanja tega kitajskega načina zdravljenja. Raziskave potekajo predvsem na živalskih modelih, na katerih simulirajo bolezensko stanje človeka in preučujejo biološki odziv na zdravljenje z akupunkturo. Kaj so torej že znani mehanizmi delovanja akupunkture? V nadaljevanju povzemamo različne študije in dokaze o delovanju akupunkture.

3. 7. 2024

Sprememba paradigme

Novejša zdravila proti migreni vse bolj izpodbijajo dihotomno delitev med akutnim in preventivnim zdravljenjem. O razlogih za »vznemirljivo obdobje za klinike in raziskovalce« sta na strokovnem srečanju MIGRENA 2024 spregovorila prim. prof. dr. Bojana Žvan, dr. med., in asist. dr. Matija Zupan, dr. med., specialista nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

2. 7. 2024
1 2 3

Aktualni e-novičnik

15. 4. 2025

Razlike med spoloma pri občutenju bolečine in njenem zdravljenju

15. 4. 2025

Zdravljenje nevropatske in nociceptivne bolečine

Top 5

Gastrointestinalna varnost nesteroidnih antirevmatikov

Kdaj ibuprofen s podaljšanim, kdaj s takojšnjim sproščanjem?

Ali predpisani odmerek pri nevropatski bolečini zadostuje?

Predlog novega algoritma za zdravljenje migrenskih epizod

Kako diagnosticirati migreno?

Obesitas Academia Logo

Kontakt - uredništvo

Nebojša Mijatović

Osnovni podatki

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravna obvestila

Samo za strokovno javnost

Portal Analgesia-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dognanjih s področja obravnave bolečine.

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Nastavitve piškotkov.