Tveganja za okužbe pri zdravljenju z biološkimi zdravili
Posledice sistemskega vnetja in imunske disregulacije pri luskavici segajo onkraj kože. Poleg močno povečanega tveganja za srčno-žilne bolezni, vse več raziskav priča tudi o povečanem tveganju za nekatere okužbe, le-to pa z resnostjo luskavice narašča. Kako se tveganja za pogoste okužbe primerjajo med skupinami bioloških zdravil, je preverila raziskava, objavljena v reviji Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology.
Ali je testiranje na tuberkulozo še potrebno?
V zadnjem desetletju je bil dosežen velik napredek v zdravljenju nekaterih kroničnih vnetnih kožnih bolezni z biološkimi zdravili. Ob njihovi vse večji varnosti se v zadnjih letih v strokovni literaturi poraja vprašanje smiselnosti rutinskega testiranja na tuberkulozo pri zdravljenih bolnikih. Odgovore je zbrala prof. dr. Mateja Dolenc-Voljč, dr. med., spec. dermatovenerologije z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.
Kako luskavica vpliva na rodnost in izide nosečnosti
Približno polovica oseb z luskavico so ženske v rodni dobi. Ali bolezen posega tudi v izide nosečnosti? Povezavo so ugotavljali britanski raziskovalci v doslej največji tovrstni raziskavi, rezultate pa so pred dnevi objavili v reviji JAMA Dermatology.
Luskavica in sistemska terapija: izidi dolgoročnega zdravljenja
Kako se pri bolnikih z zmerno luskavico v plakih, ki so kandidati za sistemsko terapijo, primerjata zdravili risankizumab in apremilast? Je ob nezadostnem odzivu na zdravljenje z apremilastom prehod na risankizumab varen in učinkovit? Odgovore prinaša raziskava IMMpulse, objavljena v British Journal of Dermatology.
Probiotiki pri atopijskem dermatitisu – da ali ne?
Nedavno objavljena metaanaliza je preučevala potencialni učinek probiotičnih dodatkov pri odrasli populaciji z atopijskim dermatitisom. Po navedbah avtorjev se dokazi za tovrstne koristne učinke pri otroški populaciji krepijo, tako za preprečevanje kot za sam potek bolezni, pri odrasli populaciji pa so podatki skopi in neenotni.
Pogled v register bolnikov z luskavico
Prof. dr. Tomaž Lunder, dr. med., spec. dermatovenerologije, je na 1. mednarodnem kongresu Združenja slovenskih dermatovenerologov predstavil najnovejše podatke slovenskega registra bolnikov z zmerno do hudo luskavico, ki se zdravijo z biološkimi zdravili. Kako se krivulje preživetja razlikujejo med skupinami zdravil in kakšna je stopnja menjave terapije pri naših bolnikih?
Tveganje za KVČB pri atopijskem dermatitisu
Vse več raziskav potrjuje, da se kronično vnetje in imunska disregulacija pri atopijskem dermatitisu ne odražata le na koži, temveč botrujeta nastanku mnogih drugih atopijskih in neatopijskih sistemskih bolezni. Je med njimi tudi kronična vnetna črevesna bolezen (KVČB)? Vprašanje so proučevali v britanski raziskavi, rezultate pa so predstavili na letošnjem kongresu AAD.
Hidradenitis suppurativa in njene spremljevalke
V pregledni raziskavi, objavljeni v reviji The American Journal of Medicine, so strnili novejše raziskave o bolezni hidradenitis suppurativa in oblikovali priporočila, namenjena zlasti specialistom na primarni ravni. Kakšni so znaki bolezni, s katerimi diagnozami je najpogosteje zamenjana in kako omejiti komorbidnosti?
Imajo bolniki z atopijskim dermatitisom večje tveganje za kožnega raka?
Kongres Ameriške akademije za dermatologijo (AAD) je postregel z rezultati zanimive raziskave, ki je proučevala do zdaj še nezadostno raziskano povezavo med atopijskim dermatitisom in tveganjem za kožnega raka. Predstavljamo ključne rezultate.
AAD 2023: Raziskave, vredne pozornosti
Ali prisotnost sindroma policističnih jajčnikov napoveduje resnejšo obliko hidradenitisa suppurativa? Ali zdravljenje luskavice z biološko terapijo prepreči psoriatični artritis? Kakšna je stopnja menjave biološke terapije? Odgovore so prinesle nove raziskave, predstavljene na minulem kongresu AAD.